Lek czy suplement diety? Z pewnością przynajmniej kilka razy w życiu zadaliście sobie to pytanie podczas wizyty w aptece. Ilość produktów na półkach może przyprawiać o porządny ból głowy! Czy zastanawialiście się więc kiedyś jaki wpływ na ludzki organizm mają te skrajnie różne preparaty i jak właściwie je odróżnić? Na pierwszy rzut oka może to nie być takie proste. Sytuację dodatkowo komplikuje nachalny marketing suplementów diety, który może wprowadzać nas w liczne błędy, które mogą skutkować nie tylko utratą pieniędzy, ale i zdrowia! Aby ułatwić Wam wybór odpowiadamy na pytanie – czym różnią się leki od suplementów diety, kto nadzoruje ich produkcję oraz jak je od siebie odróżnić?

Czym są suplementy diety?

Powszechnie stosowane przez nas suplementy diety nie są wyrobami medycznymi! To jedynie uzupełniające produkty spożywcze, będące skoncentrowanym źródłem składników odżywczych. Nie oddziałują one silnie na organizm, a ich zadaniem jest dostarczenie do codziennej diety brakujących elementów, takich jak witaminy, mikroelementy, kwasy tłuszczowe, aminokwasy czy też probiotyki. 

Czym są leki? 

To środki, które bardzo silnie oddziałują na nasz organizm. Służą do walki z chorobami oraz różnymi medycznymi przypadłościami i są pod ścisłym nadzorem organów państwowych.  Ich sprzedaż jest również kontrolowana przez inspekcję farmaceutyczną. Przedawkowanie leku może być groźne zarówno dla zdrowia jak i życia. 

Jak odróżnić lek od suplementu diety? 

Za pozwolenie na produkcję oraz wprowadzanie na rynek suplementów diety odpowiada Główny Inspektorat Sanitarny, zaś organem odpowiedzialnym za jakość leków jest Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych.

Jak jednak odróżnić poszczególne preparaty dokonując wyboru przy aptecznym regale? 

Wystarczy spojrzeć na opakowanie! Na opakowaniu leku powinny się znaleźć oznaczenia takie jak:

  • numer właściwy dla pozwolenia na dopuszczenie do obrotu,
  • informacja o tym, że lek jest wydawany na receptę, dostępny bez recepty, 
  • informacja o konieczności zapoznania się z ulotką.
Co w takim razie znajdziemy na opakowaniu suplementu diety?
  • Czytelne oznaczenie, które informuje, że mamy do czynienia z preparatem, który nie jest lekiem,
  • informację, że preparat służy jedynie w celu uzupełniania diety i nie może być jej zamiennikiem.

Na opakowaniu suplementu diety nie znajdziemy numeru pozwolenia na dopuszczenie preparatu  do obrotu!

Pamiętaj – wybieraj świadomie!