Hemoroidy to problem co drugiej osoby dorosłej. Na żylaki odbytu skarżą się również kobiety w ciąży i po porodzie oraz osoby starsze. Dolegliwość ta nie tylko powoduje dyskomfort, lecz krwawienie podczas wypróżniania. Czym są żylaki odbytu, jakie są ich przyczyn i najważniejsze – jak je leczyć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Żylaki odbytu – czym są?

Hemoroidy to nic innego jak struktury naczyniowe umiejscowione w kanale odbytu. Ich zadaniem jest ułatwienie oddawania stolca. Zdrowa tkanka nie powoduje żadnych dolegliwości. Jednak gdy guzki rozszerzą się do nienaturalnej wielkości, zaczynają wypełniać się krwią, co powoduje krwawienie podczas korzystania z toalety oraz ból w trakcie wypróżniania. Hemoroidy mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. W większości przypadków guzki wewnętrzne nie dają objawów, natomiast te umiejscowione na zewnątrz skutkują nie tylko krwawieniem z odbytu, ale bardzo dokuczliwym świądem. Nieleczone hemoroidy mogą doprowadzić do stanów zapalnych tkanek odbytu, dlatego nie powinno się ich lekceważyć.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Na chwilę obecną nie znaleziono jednoznacznej przyczyny powstawania hemoroidów. Jednak na podstawie wieloletnich badań i obserwacji można wyróżnić czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu.

Stan chorobowy, jakim są żylaki odbytu, może być spowodowany podwyższonym ciśnieniem w jamie brzusznej, które blokuje odpływ krwi z żył okolic odbytu, powodując ich poszerzenie i przekształcenie w żylaki – dlatego z żylakami odbytu często borykają się kobiety w ciąży. Inną przyczyną patologicznych zmian jest defekt żył, zastój w przepływie krwi przez żyły (siedzący tryb życia, pracy, długotrwałe podróże), urazy okolic odbytu, jazda na rowerze, jazda konna.

Na powstawanie żylaków odbytu ma również dieta oraz zaburzony rytm wypróżnień. Dlatego nie należy zapominać o nawadnianiu organizmu i wypijaniu minimum 1,5 litra wody dziennie. Płyny zmiękczają stolec, ułatwiając przy tym wypróżnianie. Aby zachować regularny rytm defekacji, należy dostarczać wraz z dietą odpowiednią ilość błonnika pokarmowego. Znajduje się on między innymi w brokułach, fasolce, produktach pełnoziarnistych i świeżych owocach.

Warto pamiętać, że nie każde produkty spożywcze są wskazane dla osób z chorobą hemoroidalną. Osoby borykające się z guzkami odbytniczymi powinny unikać nabiału, białej mąki i wyeliminować z diety produkty smażone i wysoce przetworzone.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na powstawanie hemoroidów, jest siedzący tryb życia oraz otyłość. Z tą chorobą często borykają się pracownicy biurowi oraz zawodowi kierowcy. W tym wypadku pomoże codzienna aktywność, która nie tylko zmniejszy ryzyko powstawania żylaków odbytu, ale pomoże utrzymać prawidłową masę ciała.

Jakie są objawy hemoroidów?

Na początku objawy hemoroidów są bardzo łagodne, dlatego często je bagatelizujemy. Z czasem pojawia się krwawienie z odbytu, które zwykle można dostrzec na papierze toaletowym. Kolejnym niepokojącym objawem jest świąd i pieczenie w okolicach odbytu. W późniejszych stadium choroby guzki mogą być widoczne i wyczuwalne pod palcami.

Oprócz krwawień i swędzenia, hemoroidy mogą powodować silny ból, który towarzyszy zapaleniu lub zakrzepicy w obrębie splotów przyodbytowych. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie hemoroidów

W początkowym stadium, gdy hemoroidy są mało dokuczliwe, inwazyjne leczenie nie jest potrzebne. Wystarczy stosować dietę z dużą zawartością błonnika i wypisać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Również warto ograniczyć stosowanie soli, ostrych przypraw i alkoholu. Do codziennego menu można wprowadzić siemię lniane, które pomaga w wypróżnianiu i zmiękcza masę kałową.

Domowymi sposobami w walce z hemoroidami są nasiadówki w cieplej wodzie z dodatkiem suszonej kory dębu, nadmanganianu potasu bądź rumianku. W leczeniu żylaków odbytu skuteczna jest również szałwia, krwawnik i kasztanowiec. Rośliny te zmniejszają stan zapalny i łagodzą świąd. Nasiadówki powinny być wykonywane w ciepłej wodzie i trwać nie mniej niż 10 minut.

Co więcej, zaleca się stosowanie maści, czopków i żelów, które w swym składzie zawierają substancję o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbakteryjnym. Preparaty pomagają zmniejszyć dolegliwości takie jak ból czy świąd w okolicach odbytu u poprawiają przepływ krwi przez sploty żylne, co zapobiega powstawaniu zakrzepów. Do substancji pomocnych podczas łagodzenia dolegliwości związanych z występowaniem hemoroidów zalicza się hydrokortyzon, diosminę oraz lidokainę.

Rozpoznanie żylaków odbytu w zaawansowanym stadium wymaga leczenia operacyjnego. Najpopularniejszą metodą jest gumowanie żylaków. Polega ono na nałożeniu na podstawę guzka krwawniczego specjalnej gumowej opaski, która powoduje jego niedokrwienie. W efekcie guzek po około tygodniu czasu ulega obumarciu i samoistnie odpada. Zabieg ten wiąże się z kilkugodzinnym pobytem w szpitalu oraz kilkudniową rekonwalescencją.

Operację żylaków można także przeprowadzić przy użyciu lasera lub usunąć je tradycyjnie. W ostatnim przypadku trzeba liczyć się z założeniem szwów, które po 7 dniach od zabiegu należy usunąć.