Doskwiera Ci suchość okolic intymnych, która niekorzystnie wpływa na Twoje życie seksualne? A może nawracające infekcje obniżają Twój komfort życia codziennego? To przypadłości, które mogą wskazywać na starzenie się okolic intymnych.

Jest to całkowicie normalny proces, którego absolutnie nie powinnaś się wstydzić!

Co więcej, masz wpływ na to w jakim tempie przebiegnie cały proces. Możesz, ale nie musisz akceptować tego naturalnego stanu rzeczy. Starzenie się miejsc intymnych to nie tylko kwestia estetyki, ale i naszego zdrowia, dobrego samopoczucia oraz komfortu. Niestety, nadal wiele kobiet wstydzi się rozmawiać o swoim problemie nawet z ginekologiem. A przecież wiele tych zmian da się skutecznie leczyć, poprawiając komfort kobiecego życia codziennego!

Kobiece narządy zbudowane są z niezwykle rozciągliwych błon i mięśni. Naturalnym jest więc, że wraz z wiekiem ich struktura ulega osłabieniu. Pochwa staje się płytsza, węższa i mniej elastyczna. Jej ścianki są coraz cieńsze i bardziej wrażliwe, a tworzące ją mięśnie stopniowo wiotczeją.

Co dzieje się wtedy w Twoim organizmie i jakie dolegliwości powoduje?

Starzenie się okolic intymnych jest najbardziej widoczne w okresie menopauzy, kiedy to dochodzi do znacznego spadku poziomu hormonów. Szkodzi to syntezie kolagenu, prowadząc do szybszego starzenia się tkanek. Możesz odczuwać wtedy nadmierną suchość, cierpieć na nawracające infekcje intymne oraz podrażnienia wynikające z codziennego życia.

Skutki starzenia się okolic intymnych

Utrata naturalnego nawilżenia

U wielu kobiet suchość narządów intymnych niekorzystnie wpływa na ich życie intymne. Może ona powodować ból podczas stosunku, a przez to zmniejszać satysfakcję seksualną. Oprócz tego sprzyja występowaniu zakażeń intymnych, powodując świąd i pieczenie.

Atrofia warg sromowych

Z upływem czasu zmniejsza się produkcja estrogenów co sprawia, że często dochodzi do atrofii warg sromowych. Przyczyną tego jest zanik podściółki tłuszczowej oraz proces zanikowy w obrębie skóry oraz tkanek. Wargi sromowe wiotczeją, zmieniają swój kształt oraz odcień. Może to prowadzić to dyskomfortu, zarówno fizycznego jak i psychicznego podczas współżycia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest niekontrolowanym wyciekiem mającym miejsce w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, między innymi podczas kichania, kaszlu lub dźwigania ciężkich rzeczy. Główną przyczyną nietrzymania moczu w czasie menopauzy jest niedobór estrogenu oraz rozluźnienie się mięśni dna miednicy.

Co przyspiesza starzenie się okolic miejsc intymnych?

Z pewnością będzie to prowadzenie niehigienicznego stylu życia – używki, alkohol, papierosy, niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Co więcej, rezygnacja z życia seksualnego również przyspiesza naturalny proces starzenia się pochwy.

Starzenie się okolic intymnych to proces nieunikniony, ale możesz zadbać o to, aby jak najbardziej go spowolnić. Warto zastosować się do kilku prostych wskazówek, które go opóźnią i pozwolą Ci dobrze czuć się w swojej skórze oraz z radością korzystać z życia seksualnego.

 • Regularne współżycie pozwala utrzymać pochwę w szczytowej formie. Nawet jeśli naturalnego śluzu jest za mało, zawsze możesz użyć lubrykantu. Dzięki temu dłużej utrzymasz elastyczność swojej pochwy.
 • Ruszaj się! Pozycja siedząca ma bardzo niekorzystny wpływ na stan Twoich narządów. Każda aktywność jaką podejmujesz działa na całe ciało, ale również na mięśnie dna miednicy. Dzięki temu poprawisz swoje krążenie,  co poprawi Twoje libido i opóźni skutki starzenia się organizmu.
 • Zrezygnuj z różnych kosmetyków intymnych dostępnych w popularnych drogeriach.  Dezodoranty, chusteczki oraz inne kosmetyki mogą podrażniać i wysuszać błonę śluzową.

Jak złagodzić objawy starzenia się okolic intymnych?

Na szczęście nie jesteśmy zdane tylko i wyłącznie na matkę naturę. Mamy wpływ na to jak przebiegnie nasz proces starzenia się! Możemy go opóźnić, możemy również zapobiegać jego nieprzyjemnym skutkom bądź je łagodzić.

W jaki sposób możesz o to zadbać?

 • Stosuj preparaty zawierające takie składniki, jak kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz glikogen.

Preparaty mogą być stosowane zarówno w postaci globulek i tabletek dopochwowych oraz  w postaci żeli oraz kremów. Dlaczego wybrane preparaty powinny zawierać wyżej wymienione składniki?

Kwas hialuronowy zabezpiecza, nawilża śluzówkę, wspomaga również proces gojenia i regeneracji tkanek.

Kwas mlekowy pozwala utrzymać pH okolic intymnych na prawidłowym poziomie. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia uciążliwych infekcji intymnych.

Glikogen to składnik odżywczy dla bakterii kwasu mlekowego. Tworzą one naturalną florę bakteryjną chroniącą przed zakażeniami i pomagającą w utrzymaniu prawidłowego pH.

 • Pamiętaj o lubrykancie!

Regularne współżycie pozwala utrzymać Twoje narządy intymne w dobrej formie. Jeśli naturalnego śluzu jest za mało, zawsze możesz użyć lubrykantu. Dzięki temu dłużej utrzymasz elastyczność swoich narządów intymnych oraz sprawisz, że zbliżenia będą bardziej komfortowe.

Żele mogą być sporządzone na bazie wody z dodatkiem witamin, kolagenu i wyciągów roślinnych, na bazie gliceryny lub silikonu. Niektóre zawierają składniki antybakteryjne i przeciwgrzybicze dzięki czemu zapobiegają również nieprzyjemnym infekcjom.

 • Ćwicz mięśnie Kegla

Proste zaciskanie, podtrzymywanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy – to podstawowe ćwiczenie, na które warto poświęcić czas. Codzienny trening mięśni dna miednicy trwa zaledwie kilkanaście minut i w krótkim czasie przynosi naprawdę dobre efekty – zapobiega problemowi nietrzymania moczu oraz spowalnia efekty naturalnego starzenia się narządów intymnych.

Czy możemy jednak zrobić coś jeszcze, aby poprawić swój komfort życia i zniwelować skutki starzenia się okolic intymnych?

Oczywiście!

Odpowiedzią na powyższe pytanie jest ginekologia estetyczna, która pozwala na praktycznie bezbolesne i nieinwazyjne leczenie kobiecych dolegliwości. Umożliwia ona na uzyskanie prawdziwie spektakularnych efektów, które nie tylko doskonale wpływają na samoakceptację, ale również niwelują objawy starzenia się okolic intymnych takie jak:

 • atrofia warg sromowych,
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • utrata naturalnego nawilżenia.

Jakie są zalety zabiegów ginekologii estetycznej?

 • Nie uszkadzają one tkanek oraz śluzówki pochwy
 • Nie wymagają specjalnych przygotowań oraz znieczulenia
 • Nie powodują krwawienia, dzięki czemu od razu po skończonym zabiegu możesz wrócić do życia codziennego
 • Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu

Poprawa elastyczności mięśni okolic intymnych dobrze wpływa na samopoczucie, samoakceptację oraz zwiększenie satysfakcji z życia intymnego. Zapobiega ona również wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, co zdecydowanie poprawia komfort życia codziennego.

Do Twojej dyspozycji mamy laser frakcyjny CO2, zabieg HIFU z wykorzystaniem ultradźwięków oraz radiofrekwencję.

Sprawdź na czym polegają poszczególne zabiegi!

Laser frakcyjny CO2 w ginekologii estetycznej

Zabiegi wykonywane przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 cechują się krótkim czasem trwania oraz minimalną inwazyjnością. Są bezbolesne – w ich trakcie odczuwane jest ciepło w miejscu działania lasera. Ponadto są całkowicie bezpieczne. Proces regeneracji tkanek przebiega o wiele szybciej dzięki zastosowaniu terapii punktowej, polegającej na skupianiu energii lasera na wybranych miejscach ścianek pochwy. W rezultacie wiązka lasera oddziałuje tylko na kilka procent tkanki.

Jak przebiega zabieg przy użyciu lasera CO2?

Leczenie przy użyciu lasera polega na odpowiednim modelowaniu ścianek pochwy i stymulowaniu regeneracji tkanki. W rezultacie zabiegu kolagen zaczyna się intensywnie namnażać, powstają kolejne nowe włókna, co ma odzwierciedlenie w poprawie stanu ścianek pochwy – stają się wyraźnie mocniejsze.

HIFU w ginekologii estetycznej

Zabieg HIFU nie wymaga szczególnego przygotowania. Nie zaleca się wykonywać go podczas krwawienia miesiączkowego, w przypadku zmian anatomicznych okolic pochwy czy infekcji intymnych, które powinny być wcześniej w pełni wyleczone.

Jak przebiega zabieg HIFU?

Zabieg z wykorzystaniem HIFU trwa od 20 do 30 min. Lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę emitującą ultradźwięki, które oddziałują bezpośrednio na tkankę mięśniową do głębokości 3-4,5 mm. Ultradźwięki wymuszają jej regenerację, pobudzając naturalne procesy odbudowy kolagenu w tkankach, bez uszkadzania przy tym błony śluzowej pochwy. Dzięki temu procesowi skutecznie obkurczają się wewnętrzne ściany pochwy i poprawia ich elastyczność.

Jak sama widzisz, masz wpływ na opóźnienie naturalnego procesu starzenia się Twoich narządów intymnych! Połączenie zdrowego trybu życia oraz wybranego zabiegu ginekologii estetycznej sprawi, że zapomnisz o przykrych dolegliwościach i z radością będziesz celebrować swoje życie intymne!

Fale radiowe – Radio Frequency

Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych to bez urazowa i nieinwazyjna metoda, która pozwala na osiągnięcie doskonałych efektów podczas leczenia dolegliwości związanych ze starzeniem się organizmu i okolic intymnych. Głęboko stymuluje ona tkanki pochwy oraz narządów intymnych  niwelując dolegliwości takie jak: zespół luźnej pochwy, objawy wysiłkowego nietrzymania moczu, nawracające infekcje i stany zapalne a także suchość i pieczenie okolic intymnych.

Jak sama widzisz, masz wpływ na opóźnienie naturalnego procesu starzenia się Twoich narządów intymnych. Pamiętaj jednak, aby każdą niepokojącą dolegliwość konsultować ze swoim ginekologiem. W połączeniu ze zdrowym i higienicznym trybem życia pozwoli Ci to na dłużej zachować sprawność oraz dobre samopoczucie!