Czy wiesz, że odpowiednia regeneracja po treningu jest tak samo ważna jak prawidłowe wykonywanie ćwiczeń? Jeśli więc uprawiasz sport – zawodowo, ale również hobbistycznie powinieneś poświęcić czas, aby zregenerować swoje mięśnie po zwiększonym wysiłku. Dzięki procesowi regeneracji szybciej zauważysz efekty wykonywanych ćwiczeń oraz odbudujesz swoje zasoby energetyczne.

Dowiedz się jakich błędów unikać i jak postępować po treningu aby skutecznie zregenerować swój organizm!

Pamiętaj o rozciąganiu

Wielu z nas traktuje ten element jako zbędny, jednak prawidłowe rozgrzanie oraz rozciągnięcie mięśni powinno stanowić stały element każdego treningu. Dzięki niemu unikniesz kontuzji oraz zmniejszysz ryzyko powstania zakwasów. Pamiętaj również o przynajmniej dziesięciominutowej sesji wyciszającej na zakończenie ćwiczeń! Lekkie, oddechowe ćwiczenia sprawiają, że organizm szybciej się regeneruje i potrzebuje mniej czasu na przygotowanie do kolejnego treningu.

Zjedz odpowiedni posiłek

Odpowiednia dieta to nieodłączny element każdego sportu. W końcu Twoje ciało potrzebuje budulca do naprawy uszkodzonych podczas intensywnego treningu tkanek. Przed treningiem zjedz produkty o niskim indeksie glikemicznym, zaś po ćwiczeniach postaw na posiłek o wysokim indeksie glikemicznym, które Twój organizm szybciej przyswoi. Po każdym treningu powinieneś dostarczyć mu dużą ilość białka, tłuszczy oraz węglowodanów.

Wyśpij się

Odpowiednia ilość snu ma ogromny wpływ na regenerację naszych mięśni oraz tkanek. Aby maksymalnie się zregenerować Twoje ciało potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Pamiętaj, że snu nie da się nadrobić ani skumulować. Zadbaj o jakość swojego snu rezygnując z używania telefonu, komputera oraz telewizji już na dwie godziny przed pójściem spać. W pomieszczeniu w którym śpisz temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni – Twoje ciało najskuteczniej zregeneruje się w niższej temperaturze.

Unikaj alkoholu

Alkohol spowalnia proces regeneracji po treningu a dodatkowo hamuje przyrost tkanki mięśniowej. Zwiększa również uczucie zmęczenia oraz wypłukuje elektrolity przez co czujemy się dużo gorzej.

Rozmasuj obolałe mięśnie

Możesz skorzystać z profesjonalnego masażu, fizjoterapeuty (szczególnie jeśli sport uprawiasz zawodowo) bądź samodzielnie zadbać o masaż swoich zmęczonych mięśni. Świetna okaże się piankowa rolka, która rozluźni Twoje mięśnie oraz zminimalizuje ich ból po zwiększonym wysiłku. Rolowanie zwiększa również przepływ krwi w całym organizmie oraz wzmacnia mięśnie,

Wykorzystaj tlenoterapię

Komora hiperbaryczna to doskonałe rozwiązanie dla sportowców, którzy potrzebują szybszej regeneracji po ciężkim treningu. Terapia tlenowa pozwala również skuteczniej wrócić do formy po ewentualnych kontuzjach. Dzięki terapii zwiększa się ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Ponadto poprawia się metabolizm i zmniejsza się poziom odwodnienia organizmu. Więcej informacji o komorze hiperbarycznej znajdziesz tutaj https://inmedico.pl/terapia-hiperbaryczna/.