Plastyka powiek, czyli inaczej blefaroplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej. Na czym polega i jakie są jej zalety?

Plastyka powiek – dla kogo?

Dla każdego, kto boryka się z problemem obwisłości skóry powiek, czyli nadmiaru luźnej, rozciągniętej i często pomarszczonej skóry powiek górnych lub „worków” pod oczami. O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz chirurg plastyczny, który zadba o nasze bezpieczeństwo – kwalifikując do zabiegu, omawiając szczegółowo przebieg procedury i możliwe powikłania, a także w razie potrzeby zlecając wcześniej odpowiednie badania.
Najczęstszą przyczyną skłaniającą do tego typu zabiegów są względy estetyczne. Problemy ze skórą w okolicach oczu sprawiają, że wyglądamy starzej, na bardziej smutnych i zmęczonych. Jeśli nie czujemy się wystarczająco atrakcyjnie i popadamy w kompleksy, negatywnie wpływa to na jakość naszego samopoczucia. Stąd też coraz popularniejszy trend na korzystanie z pomocy medycznej w tym zakresie! Czasem jednak okazuje się, że korekta powiek jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu. Dzieje się tak w przypadku, gdy nadmiar skóry zaczyna przysłaniać źrenicę oka i tym samym utrudnia widzenie. W takim przypadku zabieg jest wskazaniem medycznym, które ma na celu poprawić ograniczone pole widzenia.

Na czym polega plastyka powiek?

Korekta powieki górnej, jak i dolnej polega na wycięciu fragmentu skóry wraz z częścią mięśnia okrężnego. Cięcia powinny zostać wykonane w taki sposób, by w późniejszym czasie blizna była jak najmniej widoczna, dlatego przeprowadza się je w miejscu naturalnego fałdu powieki górnej lub poniżej linii rzęs w przypadku powieki dolnej. Zabieg może dotyczyć powiek górnych, dolnych lub obydwu jednocześnie. Blefaroplastyka wykonywana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że ból po iniekcji środka znieczulającego jest praktycznie nieodczuwalny. Dodana do środka znieczulającego adrenalina obkurcza naczynia krwionośne i minimalizuje proces krwawienia.

W trakcie zabiegu, jeśli są do tego wskazania, usuwa się również przepukliny tłuszczowe. Całość trwa od 60 do 90 minut, a efekty utrzymują się nawet do kilku lat.
Korekta powiek górnych – przebieg zabiegu
Na początku lekarz zaznacza linie, wzdłuż których poprowadzi cięcie. W tym celu chwyta fałd skóry powieki pęsetą aby ocenić nadmiar, a następnie wykonuje rysunek operacyjny. Kolejnym krokiem jest nacięcie skóry w załamaniu powieki i pozbycie się odpowiednio zaznaczonego wcześniej obszaru. Ostatni etap to założenie szwów i opatrunku. Po zabiegu można wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Korekta powiek dolnych – przebieg zabiegu

Istnieją dwie metody wykonania korekty powiek dolnych: przezspojówkowa oraz przezskórna. Celem pierwszej z nich jest usunięcie przepuklin tłuszczowych czyli tak zwanych „worków”, poprzez wycięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej lub przemieszczenie jej i wykorzystanie do wypełnienia doliny łez. W drugiej z metod nacięcie wykonuje się podrzęsowo. Ma ona na celu pozbycie się nie tylko przepuklin tłuszczowych ale pozwala także na skuteczne usunięcie nadmiaru skóry i części mięśnia okrężnego.

Jakie są zalety korekty powiek?

Przede wszystkim poprawia ona wygląd, a co za tym idzie, pozwala zwiększyć poczucie atrakcyjności i pewności siebie. Nawet mała zmiana potrafi wtedy znacząco odmienić nasze podejście do życia! Zabieg obarczony jest niewielkim ryzykiem – odsetek powikłań jest nieznaczny, nieco większy w przypadku operacji powiek dolnych. Zabieg przebiega praktycznie bezboleśnie i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Poza tym trwa wyjątkowo krótko, biorąc pod uwagę fakt, że jego efekty są wieloletnie. Jak już zostało wcześniej wspomniane, plastyka powiek może także wpłynąć na komfort życia, szczególnie w przypadku, gdy nadmiar skóry ogranicza pole widzenia.

 

Zapraszamy do naszej Poradni Chirurgii Plastycznej!