Komora hiperbaryczna to specjalistyczne urządzenie służące do przeprowadzania innowacyjnej terapii tlenowej. Uniwersalność i wszechstronność tej techniki leczniczej pozwala na jej zastosowanie w wielu przypadkach. Przebieg zabiegu, który opiera się na dostarczeniu do tkanek dużej ilości tlenu, a także jego efekty, pozwalają na wykorzystanie komory hiperbarycznej w procesie regeneracji ciała sportowców. Jeśli chcesz poznać przydatne informacje na temat tlenoterapii dla atletów, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł.

Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Jak już wspomniano, terapia tlenem prowadzona jest w specjalistycznej komorze hiperbarycznej, czyli odizolowanym pomieszczeniu przystosowanym do tego celu. Pacjent poddawany jest działaniu stuprocentowego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego. Warto jednak wspomnieć, że sam zabieg nie jest skomplikowany z punktu widzenia osoby korzystającej. Dodatkowo przed jego rozpoczęciem personel przekazuje pacjentowi wszystkie potrzebne informacje, dzięki czemu cały proces jest całkowicie sprawny i bezpieczny.

Terapia tlenowa dzieli się na trzy części. Podczas pierwszej z nich dochodzi do kompresji powietrza, czyli jego sprężenia przy jednoczesnym podwyższeniu ciśnienia. Drugi etap zabiegu w komorze hiperbarycznej polega na przebywaniu w tak wytworzonych warunkach. W ramach tej części pacjent wdycha tlen o stężeniu 100% przez około godzinę. Trzecim etapem zabiegu jest dekompresja, czyli inaczej rozprężenie powietrza. Dochodzi wtedy do spadku ciśnienia w pomieszczeniu przy jednoczesnym obniżeniu temperatury otoczenia.

Na czym polega działanie tlenoterapii?

Cały sekret zabiegu tkwi w drugim jego etapie, podczas którego pacjent przez godzinę wdycha stuprocentowy tlen. Dzięki temu dochodzi do przyśpieszenia procesu regeneracji organizmu i wzmocnienia jego wydolności. Tlen dostarczany jest do wszystkich tkanek w ciele, a także wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego. Dzięki temu zabieg w komorze hiperbarycznej stanowi idealne rozwiązanie dla sportowców. Terapia tlenowa pomoże zregenerować mięśnie po intensywnym treningu. Dodatkowo zapewni ona przyśpieszoną rekonwalescencję i leczenie doznanych urazów.

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu terapii tlenowej?

Jak już wspomniano, dotlenienie tkanek w organizmie bezpośrednio wpływa na jego regenerację. Dzięki temu mięśnie stają się silniejsze i bardziej sprężyste-a co za tym idzie-mniej podatne na kontuzje wywołane między innymi przez uprawianie sportu. Ponadto terapia tlenowa pomaga poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie pacjenta. Po każdym zabiegu organizm zostaje wzmocniony, co wpływa na jego odporność i kondycję.

Jakie są zalety korzystania z komory hiperbarycznej?

Oprócz wyżej wymienionych efektów występujących bezpośrednio po wykonanym zabiegu, tlenoterapia wywołuje także długofalowe rezultaty. Jednym z najważniejszych z nich jest usprawnienie funkcjonowania całego układu krwionośnego. Fakt ten ma niezwykle istotne znaczenie, ponieważ w przyszłości może zaważyć na wystąpieniu chorób serca i innych o podobnym źródle. Terapia tlenem odpowiada także za zahamowanie starzenia się organizmu. Dzięki temu każdy sportowiec zachowa swoje ciało w dobrej kondycji na długie lata. Warto także wspomnieć, że regularne wykonywanie zabiegów w komorze hiperbarycznej wpłynie na zwiększenie umiejętności zapamiętywania informacji, a także wesprze zdolności koncentracji na wykonywanych działaniach.

Przeczytaj co mówi o zabiegach tlenoterapii Bartosz Szeliga, piłkarz GKS Tychy!

Moje odczucia związane z korzystaniem z komory hiperbarycznej są bardzo pozytywne! Dzięki tlenoterapii w Inmedico stan mojego zdrowia po zabiegu kolana poprawiał się w błyskawicznym tempie. Już po kilku sesjach rezonans magnetyczny wykazał, że staw jest w dużo lepszej formie!

Kiedy należy zrezygnować z wykonania zabiegu tlenoterapii?

Terapia tlenem, tak jak większość środków leczniczych, nie powinna być wykonywana u pewnej grupy osób. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu można podzielić na bezwzględne i względne. Wśród tych pierwszych, całkowicie wykluczających możliwość przystąpienia do terapii, wyróżnia się między innymi przyjmowanie niektórych leków. Z tlenoterapii powinny zatem zrezygnować osoby używające cisplatyny, octanu mafenidu, chlorowodorku doksorubicyny, bleomycyny oraz disulfiramu. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi do wykonania zabiegu w komorze hiperbarycznej są także schorzenia, takie jak nadczynność tarczycy, odma opłucnowa oraz obturacyjna choroba płuc. Względne powody rezygnacji z tlenoterapii są stosunkowo skomplikowane, dlatego powinny być one szczegółowo przeanalizowane przez lekarza specjalistę.

 

Więcej o tlenoterapii przeczytasz na naszej stronie internetowej! https://hiperbaria.inmedico.pl/