Kamica nerkowa to choroba polegająca na obecności złogów w układzie moczowym. Jej główną przyczyną występowania są predyspozycje genetyczne. Kamica znacznie częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Niektóre złogi są usuwane z organizmu samoistnie, jednak w przypadku niektórych wymagana jest interwencja lekarska. Najbardziej nowoczesnym zabiegiem, umożliwiającym wyleczenie kamicy nerkowej jest RIRS. Więcej informacji o tej metodzie przedstawiamy w poniższym artykule.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa nosi także inną nazwę kamicy moczowej. Polega ona na powstawaniu złogów w drogach moczowych lub nerkach. Są one efektem wytrącania się z moczu związków chemicznych, które w postaci kryształków zlepiają się w większe obiekty, tworząc kamienie. Mniejsze z nich zostają wydalane wraz z moczem. Niektóre z kamieni zalegają m.in. w miedniczce nerkowej, i z czasem ulegają powiększeniu, na skutek odkładania się nowych minerałów. Najczęstsze z nich to kamienie fosforanowe, szczawianowe i moczanowe. Póki kamienie w nerce nie posiadają dużego rozmiaru, istnieje możliwość ich samoistnego wydalenia się z nerki. Większe kamienie zalegające w drogach moczowych, z czasem doprowadzają do uszkodzenia miąższu nerki oraz stanu zapalnego. Aby pozbyć się ich z organizmu, zazwyczaj potrzebna jest interwencja lekarska. .

Objawy kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa daje bardzo charakterystyczne objawy. Pierwszym z nich jest ból, zwany kolką nerkową. Polega ona na silnych dolegliwościach bólowych, mających miejsce w okolicy lędźwiowej. Ból ten ma nagły charakter i promieniuje do zewnętrznej części uda oraz do pęcherza. Objawami towarzyszącymi mogą być nudności, wymioty, a także wzdęcia. W trakcie badania lekarskiego, pacjent podczas opukiwania części lędźwiowej pleców, będzie odczuwał ból, w trakcie lekkiego uderzenia w okolicy nerki. Przeprowadzone badania moczu, mogą wykazać obecność krwinek czerwonych. Do innych objawów, towarzyszących kamicy nerkowej należą: .

  • dyskomfort w jamie brzusznej,
  • krwiomocz,
  • osłabienie organizmu,
  • uczucie rozbicia,
  • podwyższona temperatura ciała.

Dlaczego RIRS jest najlepszą metodą do usuwania kamieni?

RIRS to najnowocześniejsza i najbardziej bezpieczna metoda leczenia kamicy nerkowej. Polega ona na kruszeniu kamieni nerkowych za pomocą lasera, który jest wprowadzany z użyciem giętkiego przewodu do cewki moczowej, przez pęcherz i moczowód. Przewód pozwala na dotarcie do każdej części nerki. Zabieg ten umożliwia pominięcie nieprzyjemnych skutków operacyjnego usuwania kamieni oraz wszystkich powikłań pozabiegowych. W trakcie jego wykonywania nie stosuje się żadnych nacięć, ani nie jest wymagana ingerencja chirurgiczna. Przeprowadza się go w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym i pod kontrolą RTG, jednak nie wymaga on od pacjenta długiego pobytu w szpitalu. Zazwyczaj jest to 1-2 dni. Powrót do pełnej sprawności następuje w przeciągu kilku dni. Wskazaniem do zabiegu RIRS jest otyłość, zaburzenia krzepnięcia, twarde i liczne złogi oraz kamica obustronna. Wykonuje się go w przypadku istnienia złogów mniejszych niż 3 cm. Czas zabiegu jest zależny od tego, z jak dużym złogiem mamy do czynienia oraz jaki jest poziom jego twardości. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu RIRS jest przede wszystkim ciąża. Wykonywane podczas zabiegu, kontrolne badanie RTG, a także podawane znieczulenie ogólne, ma bowiem niekorzystny wpływ na płód oraz jego rozwój. Zabiegu nie wykonuje się również w przypadku infekcji i zakażeń układu moczowego. Dzięki zabiegowi RIRS, możliwe jest również wykrycie innych chorób oraz ocena struktur układu moczowego. Ponadto wykorzystuje się go do diagnostyki krwiomoczu, a także do kontroli światła moczowodów i nerek. Metoda RIRS wiedzie prym nad innymi zabiegami, stosowanymi w celu wyleczenia kamicy nerkowej. W przeciwieństwie do innych zabiegów, jest on zupełnie bezbolesny. Inne zalety metody RIRS to: .

  • usunięcie złogu w całości w trakcie pierwszego zabiegu, nie wymaga kilkukrotnego podejścia do likwidacji złogu,
  • możliwość usunięcia także twardych kamieni,
  • nie daje ryzyka powstawania krwiaków po zabiegu,
  • przeprowadzenie zabiegu nie wymaga nacięć,
  • nie pozostawia blizn,
  • krótki pobyt w szpitalu.

Jak przygotować się do zabiegu?

Pacjenci, chcący poddać się zabiegowi RIRS są w pierwszej kolejności poddawani konsultacji urologicznej u lekarza, który będzie przeprowadzał zabieg. Należy się do niego udać z wynikiem wykonanej wcześniej tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy z kontrastem oraz całej dokumentacji medycznej. Na jej podstawie lekarz może ocenić długość oraz trudność przeprowadzanego zabiegu, a nawet czas jego trwania. Przed zabiegiem należy również wykonać posiew moczu. .

Możliwe powikłania po zabiegu RIRS

W przeciwieństwie do innych metod, stosowanych w leczeniu kamicy nerkowej, RIRS jest uznawany za zabieg najmniej inwazyjny i z najmniejszą ilością możliwych powikłań po zabiegu. Jedyne powikłania, które mogą wystąpić to krwiomocz, uszkodzenie przewodu moczowego oraz zakażenie układu moczowego.