Zbliża się wiosna, wszystko odżywa i budzi się do życia. To dobry moment aby zadbać o swoje zdrowie! Zdajemy sobie sprawę, że jesteś zabiegany i zapracowany – kiedy jednak ostatni raz wykonałeś podstawowe badania profilaktyczne? Profilaktyka chorób to bardzo istotna kwestia, niestety wielu pacjentów często bagatelizuje swoje problemy zdrowotne. Podstawowe badania wykonywane przynajmniej raz w roku są koniecznością! Jakie badania wykonać raz w roku? 

Sprawdź jakie badania warto wykonać jeszcze przed nadejściem wiosny, aby w nową porę roku wejść z pełnym zdrowiem oraz nową energią!

5 badań, które musisz wykonać przynajmniej raz w roku

Jeżeli nic nam nie dolega i nie mamy żadnych niepokojących objawów, wystarczy, że poniższe badania wykonamy raz w roku. Podstawowe badania profilaktyczne polegają na wykonaniu badania krwi oraz moczu.

Morfologia krwi

Morfologia krwi to pierwszy krok w stronę ogólnej oceny stanu zdrowia osoby badanej. Dzięki niej, jesteśmy w stanie wykryć oznaki wielu chorób jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Badanie polega na ocenie erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) oraz krwinek płytkowych w pobranej od pacjenta próbce krwi. Ocenie podlega również stężenie hemoglobiny. 

Aby prawidłowo zinterpretować wyniki morfologii należy wziąć pod uwagę wiek oraz tryb życia osoby badanej. 

 

Odczyn Biernackiego 

Wskaźnik opadania erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. To mało skomplikowane i podstawowe badanie, które pozwala ustalić czy w organizmie toczy się stan zapalny. Norma OB zależy od wieku oraz płci, najniższa jest u noworodków, najwyższa zaś u kobiet po 60 roku życia. 

 

Poziom glukozy we krwi

To badanie pomaga wykryć objawy cukrzycy już we wczesnym jej stadium, jest również pomocne diagnozowaniu chorób trzustki oraz wątroby. Dzięki analizie wyników możemy ocenić metabolizm węglowodanów w organizmie. Wskazaniem do badania są nawracające infekcje, uczucie nieustannego zmęczenia, osłabienia, a także niepokój i przyspieszony rytm serca. 

Wysoki poziom glukozy może sugerować ciążę, nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby trzustki. 

Niski poziom glukozy może być spowodowany niedoczynnością nadnerczy, obecnością guza bądź zespołem poposiłkowym.

 

Badanie moczu 

To podstawowe badanie labolatoryjne, dzięki któremu możemy już na wczesnym etapie zdiagnozować różne schorzenia. Test wykrywa choroby nerek, dróg moczowych, ale również cukrzycę, nadciśnienie tętnicze oraz niektóre nowotwory. Badanie moczu może być również wskaźnikiem różnych infekcji. 

 

Cholesterol 

Lipodogram to badanie cholesterolu we krwi. Pozwala ono na oznaczenie ogólnego poziomu cholesterolu we krwi, ale również poziom frakcji złego oraz dobrego cholesterolu. Badanie to dostarcza również informację o poziomie trójglicerydów – tłuszczów, które mogą przyczynić się do powstawania wyjątkowo niebezpiecznych zmian miażdżycowych. 

Wszystkie wyżej wymienione badania wykonasz w naszym Centrum Medycznym Inmedico.

Sprawdź https://inmedico.pl/diagnostyka-laboratoryjna/!