Co roku w w maju zaczyna się szczytowy okres aktywności kleszczy. Wspominam o nich nie bez kozery, gdyż te małe pajęczaki są głównym nosicielem choroby zakaźnej, zwanej potocznie boreliozą. Można je spotkać już nie tylko w lasach, czy łąkach, ale pojawiają się coraz częściej na ogródkach działkowych, a nawet w mieście w parkach. Coraz więcej osób zapada na tą chorobę, zaś na rynku medycznym pojawił się nowy sposób leczenia jej – tlenoterapia hiperbaryczna, któremu warto się przyjrzeć.

Czym jest borelioza?

Borelioza, czyli choroba z Lyme jest to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która jest stosunkową nową chorobą, ponieważ pierwsze wzmianki o niej pojawiły się dopiero w latach 80. XX wieku. Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków stąd można spotkać też jej inną nazwę, a mianowicie krętkowica kleszczowa. Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza pojawi się na naszej skórze rumień wędrujący, niestety najczęściej mamy do czynienia z boreliozą. Oczywiście pierwsze co powinniśmy zrobić to udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Najczęstsze objawy to dolegliwości stawowe, neurologiczne, czasami pojawiają się zmiany skórne. Mogą pojawić się również problemy z układem sercowym, czy nawet samym sercem, dlatego nie można jej lekceważyć. Niestety czasami bywa tak, że po ukąszeniu przez kleszcze pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, dlatego często ludzie nie są świadomi swojej choroby.

W jaki sposób tlenoterapia wspiera leczenie boreliozy?

Najczęściej pacjentom przepisywane są antybiotyki, jest to sposób który jest stosowany praktycznie od początku. Obecnie bardzo popularną metodą leczenia jest również tlenoterapia hiperbaryczna, która dodatkowo pomaga zniwelować nie przyjemne objawy choroby, jaką jest borelioza. Jeśli chodzi o samą terapie, została ona potwierdzona badaniami przez doktora Williama Fife’a, który w 1998 roku zaczął stosować metodę tlenoterapii na pacjentach, aż 85% z nich poczuło znaczącą różnicę. Od tego momentu jest ona bardzo chętnie stosowana na całym świecie w tym i Polsce. Jeśli chodzi o samą metodę polega ona na dostarczeniu naszemu organizmowi sporej dawki tlenu pod wysokim ciśnieniem, która skutecznie pozbywa się z naszego organizmu bakterii beztlenowych. Już po pierwszej sesji tlenoterapii hiperbarycznej powinniśmy odczuwać znaczącą różnicę w poprawie naszego stanu zdrowia.

Przeciwwskazania do stosowania tlenoterapii (komory hiperbarycznej)

Niestety, nie każdy może korzystać z tlenoterapii. Do najczęstszych przeciwwskazań do stosowania tej terapii wymienia się: zapalenie zatok obocznych nosa, ostre schorzenia uszu, leczenie cis-platyną, wysoka temperatura, odma płuc w wywiadzie, zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej i układu oddechowego, zapalenie nerwu wzrokowego, ciąża, rozrusznik serca, choroby płuc z retencją dwutlenku węgla, krwotok. Oczywiście przed taką terapią mamy wpierw przeprowadzony wywiad przez wykwalifikowanego lekarza w tej dziedzinie.

Podsumowując jest to bardzo ciekawa i przede wszystkim skuteczna metoda niwelująca skutki boreliozy. Osoby cierpiące z jej powodu na pewno powinny przemyśleć czy może nie byłoby warto poddać się tlenoterapii, gdyż jej efekty są wymierne.