Rak prostaty to najczęściej dotykający dorosłych mężczyzn nowotwór. Jego przebieg najczęściej jest bezobjawowy, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien wykonać badanie PSA we krwi oraz zgłosić się na wizytę do urologa (badanie per rectum, DRE). W przypadku mężczyzn u których w rodzinie występował rak prostaty (u ojca, dziadka, brata) ryzyko rozwoju nowotworu jest istotnie większe. W takim przypadku badania profilaktyczne obowiązują już od 45 roku życia.
Objawy które mogą nasuwać podejrzenie raka prostaty to: krwiomocz, zaburzenia w oddawaniu moczu, bóle w podbrzuszu i kroczu, bóle kręgosłupa i kości, trudności z zatrzymaniem moczu i obecność krwi w spermie. Należy jednak pamiętać, że objawy najczęściej pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.
Choroba wcześnie wykryta daje szansę na pełne wyleczenie i możliwość cieszenia się zdrowym życiem. W leczeniu w zależności od rodzaju nowotworu i stopnia zaawansowania choroby stosuje się metody chirurgiczne, RTG-terapię, brachyterapię, hormonoterapię, chemioterapię lub obserwację.
W Centrum Medycznym Inmedico wykonasz wszystkie niezbędne badania i konsultacje urologiczne służące profilaktyce i leczeniu raka prostaty. Specjaliści urolodzy Piotr Dąbrowski i Michał Pułtorak kierują się europejskimi wytycznymi, dlatego możesz być diagnozowany i leczony na europejskim poziomie.
#bądź odpowiedzialny #zadbaj o siebie #zrób rakowi wspak.